Zalety ściernic trzpieniowych o spoiwach ceramicznych

Zadania wymagające efektywności, ale jednocześnie dokładności i jakości, powinny być przeprowadzane przy pomocy profesjonalnych narzędzi. Na szczególną uwagę zasługują produkty renomowanych firm, takich jak firma PFERD. Wybierając propozycje z jej asortymentu, zyskujemy bowiem pewność najwyższej klasy i zgodności z aktualnymi standardami. Jednym z produktów, które oferuje firma PFERD są ściernice trzpieniowe o spoiwach ceramicznych. Jakie są ich zalety? I co w ogóle warto wiedzieć o ścierniach trzpieniowych? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co warto wiedzieć o ściernicach trzpieniowych?

Mówiąc ogólnie, ściernice trzpieniowe są wykorzystywane do ostrzenia narzędzi tnących np. typu HSS. Sprawdzają się także do ostrzenia narzynek, szlifowania noży tokarskich, ostrzenia wierteł, a także do przeszlifowywania zwijaczy i łamaczy w narzędziach HSS. Przy wyborze tego typu produktów konieczne jest zwrócenie uwagi m.in. na ich kształt i rozmiar, a także na średnicę trzpienia stalowego i prawidłową odległość zamocowania.

Ściernice trzpieniowe, które znajdziesz w naszej ofercie to produkty najwyższej jakości, które sprawdzają się w różnych sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że posiadają one maksymalną prędkość pracy, która różni się w zależności od produktu, a także maksymalną dopuszczalną liczbę obrotów dla różnych długości oraz średnic trzpieni. Przestrzeganie tych wskazań określonych przez producenta jest bardzo ważne – pozwala uniknąć wykrzywienia trzpienia, a nawet jego pęknięcia.

Jakie są zalety ściernic trzpieniowych o spoiwach ceramicznych?

Jednym z ciekawych rozwiązań, które znajdziesz w naszej ofercie, są ściernice trzpieniowe o spoiwach ceramicznych (spoiwo ceramiczne oznaczane jest za pomocą symbolu V od angielskiego terminu "vitrified", czyli "zeszklony").

Co warto wiedzieć o tego typu produktach? Ściernice o spoiwie ceramicznym należy przechowywać w temperaturze minimum 4°C przy wilgotności względnej maksymalnej 70%. Te efektywne propozycje wymagają niewielu zabiegów korekcyjnych, takich jak poprawa profilu roboczego albo ostrzenie. Takie działania są jednak konieczne co jakiś czas, szczególnie ze względu na to, że podczas intensywnej pracy wytworzone zanieczyszczenia częściowo zbierają się w naturalnych zagłębieniach narzędzia i zmniejszają jego właściwości.

Ściernice trzpieniowe o spoiwach ceramicznych są szeroko wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na ich zalety. 

Oto kilka z nich. Ściernice trzpieniowe o spoiwach ceramicznych:

  • mogą przybierać różne formy, odmienne pod względem kształtu i dopasowania do zadań obróbczych,
  • to jedne z najwszechstronniejszych narzędzi ściernych, 
  • są niezwykle poręczne, co sprawia, że stanowią doskonałe narzędzia do obróbki nawet niewielkich detali i elementów (krawędzi, otworów oraz małych zagłębień), 
  • zapewniają bardzo wysoką wydajność oraz szybkość pracy,
  • pozwalają uzyskać bardzo dobrą jakość krawędzi po ostrzeniu,
  • umożliwiają efektywne działanie, które wiąże się z niskim kosztem jednostkowej obróbki,
  • odpowiadają za znacznie mniejsze wydzielanie się ciepła podczas szlifowania (w stosunku do ściernic konwencjonalnych), 
  • mogą być stosowane bez obawy o termiczne uszkodzenie powierzchni przedmiotu obrabianego.

Jesteśmy spółką joint-venture z kapitałem niemieckim z siedzibą w Kostrzynie Wielkopolskim. Na rynku polskim działamy od 1997 roku jako bezpośredni przedstawiciel dwóch niemieckich firm: Pferd i VSM

Zobacz także

 

menu blue
logo VSM