Czym charakteryzuje się budowa narzędzi ściernych nasypowych?

Obróbka szlifierska jest wykorzystywana zarówno w przemyśle, jak i małych zakładach rzemieślniczych czy przydomowych warsztatach. Aby technika przyniosła jednak pożądane efekty, a przy okazji nie doprowadziła do przypadkowego zniszczenia opracowywanej powierzchni, konieczne jest dobranie odpowiednich narzędzi ściernych nasypowych. Czym one właściwie są i co je wyróżnia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym wpisie.

Narzędzia ścierne nasypowe – co to takiego?

Narzędzia ścierne nasypowe są wykorzystywane do ręcznego oraz mechanicznego szlifowania przedmiotów, aby nadać im pożądaną gładkość, a niekiedy także określony wymiar czy kształt. Poza usuwaniem naddatku materiału oraz wygładzaniem, sprawdzają się również świetnie do polerowania oraz czyszczenia powierzchni. Głównym wyróżnikiem narzędzi należącej do tej kategorii jest fakt, iż ścierniwo jest w nich zamocowane do podłoża za pomocą klejów.

Narzędzia ścierne nasypowe występują w rozmaitych formach, m.in. arkuszy, taśm, rolek, dysków i krążków czy pasów bezkońcowych. Tak szeroki wybór pozwala na dobranie produktu idealnie dopasowanego do indywidualnego stylu pracy, specyfiki konkretnego zadania oraz wymagań opracowywanego materiału. Narzędzia nasypowe są jednak najczęściej spotkane w postaci płacht – najlepszym przykładem jest klasyczny papier ścierny, który można bez problemu dociąć zgodnie z bieżącymi potrzebami (np. wymiarami narzędzia).

Z czego składają się narzędzia ścierne nasypowe?

Chociaż narzędzia ścierne nasypowe stanowią stosunkowo szeroką grupę, to praktycznie wszystkie produkty należące do tej kategorii charakteryzują się taką samą budową. Artykuły składają się z:

  • podłoża, które powinno charakteryzować się wysokim stopniem elastyczności oraz dużą wytrzymałością. W tej roli świetnie sprawdza się papier, płótno, fibra, poliester lub włóknina ścierna,
  • ziarna ściernego, czyli materiału odpowiadającego za szlifowanie obrabianej powierzchni. Kiedyś do produkcji narzędzi ściernych wykorzystywano ziarna naturalne, m.in. kwarc czy korund, jednak obecnie są one zastępowane przez ziarna syntetyczne. Wyjątkiem są narzędzia z nasypem diamentowym, które są szczególnie przydatne do obróbki szkła, ceramiki czy tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym,
  • spoiwa, tj. substancji, która łączy ziarno ścierne z podłożem. Spoiwa są nakładane dwuwarstwowo. Pierwsza powłoka (tzw. spoiwo podkładowe) zapewnia podstawowe przytwierdzenie materiału ściernego, z kolei druga warstwa (tzw. spoiwo zalewowe), zabezpiecza cały produkt i dodatkowo go utwardza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi ściernych nasypowych?

Narzędzia nasypowe różnią się formą, rozmiarem, zastosowanym ziarnem czy spoiwem, jednak w czasie zakupów warto zwrócić szczególną uwagę na parametr zwany nasypem. Wspomniana cecha oznacza procentowy udział ziaren ściernych na jednostkę powierzchni. Wyróżniamy tym samym nasyp pełny (materiał ścierny pokrywa całą powierzchnię podłoża), półotwarty (ziarno pokrywa 75-80% powierzchni podłoża) oraz otwarty (ziarno pokrywa 50% powierzchni podłoża).

Jeżeli produkt ma służyć do obróbki twardego materiału, to najlepiej postawić na nasyp pełny, ponieważ cechuje się on doskonałą efektywnością. Z kolei do szlifowania miękkiego obiektu należy wybrać narzędzie o nasypie otwartym. W przeciwnym razie powstający w czasie obróbki odpad szybko zakryje całą powierzchnię narzędzia, praktycznie uniemożliwiając jego dalszą pracę.

Jesteśmy spółką joint-venture z kapitałem niemieckim z siedzibą w Kostrzynie Wielkopolskim. Na rynku polskim działamy od 1997 roku jako bezpośredni przedstawiciel dwóch niemieckich firm: Pferd i VSM

Zobacz także

 

menu blue
logo VSM