Czym charakteryzują się ściernice wachlarzowe?

Ściernice to wysokiej jakości narzędzia ścierne, które składają się przede wszystkim z ziaren ściernych (korund, węglik krzemu, azotek boru lub diament) i nośnika materiału ściernego, czyli spoiwa. W zależności od swojego rodzaju mogą dawać inne efekty końcowe jeśli chodzi o obróbkę materiału. Właśnie dlatego warto wybrać produkt dopasowany do danej sytuacji. Jednym z popularnych rodzajów ściernic są ściernice wachlarzowe. Czym się one charakteryzują? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym charakteryzują się ściernice wachlarzowe?

Cechą charakterystyczną ściernic wachlarzowych jest ich budowa: elementy ścierne są ułożone na podłożu elastycznym promieniście wokół osi narzędzia. 

Ściernice wachlarzowe mogą być stosowane w przypadku takich materiałów, jak m.in. aluminium, miedź, metale nieżelazne miękkie, mosiądz, stal nierdzewna, żeliwo szare i sferoidalne, a także stale hartowane.

Elementy te służą przede wszystkim do zadań, takich jak wyrównywanie, odgratowywanie, obróbka powierzchni, obróbka spawów, a także strukturowanie powierzchni (matowanie, bezcieniowe matowanie i satynowanie).

Występują w różnych wariantach, które są odmienne przede wszystkim pod względem wielkości ziaren, czy wymiarów.

Na wydajność ściernic wachlarzowych wpływa wiele elementów. Niektóre z nich to m.in. obciążenie termiczne elementu obrabianego, stosowanie substancji smarujących oraz wykorzystywanie elementu zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie są główne zalety ściernic wachlarzowych?

Ściernice wachlarzowe mają wiele zalet. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ich uniwersalność, możliwość zastosowania przy różnych materiałach, duża elastyczność, opcja dopasowania właściwości ściernych do aktualnych potrzeb, a także wygoda użytkowania. Dzięki wykorzystaniu ściernic wachlarzowych można obrabiać zarówno małe, trudno dostępne powierzchnie, jak i duże, wymagające elementy.

Jesteśmy spółką joint-venture z kapitałem niemieckim z siedzibą w Kostrzynie Wielkopolskim. Na rynku polskim działamy od 1997 roku jako bezpośredni przedstawiciel dwóch niemieckich firm: Pferd i VSM

Zobacz także

 

menu blue
logo VSM