• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym wykorzystywane są powszechnie w wielu gałęziach przemysłu: tworzy się z nich między innymi elementy konstrukcyjne pojazdów i łodzi, fragmenty rowerów i hulajnóg, a także różnego rodzaju elementy wyposażenia, w tym meble.

Posiadają wiele zalet, między innymi niezwykle wysoką odporność – to właśnie przede wszystkim ona sprawia, że są to materiały wyjątkowo trudne w obróbce, stanowiące potężne wyzwanie dla większości popularnych narzędzi. Jakich przyrządów należy więc użyć do szlifowania i cięcia stworzonych z nich obiektów?

Warto postawić na narzędzia z nasypem diamentowym

Włókna szklane skutecznie wycierają materiały, z których wykonane są narzędzia, prowadząc do ich znacznie szybszego zużycia. Rozwiązaniem tego problemu może być diament: najtwardszy minerał występujący w naturze. Stworzone z niego narzędzia szlifujące charakteryzują się niezwykle wysoką trwałością, zachowując swoje właściwości przez bardzo długi czas, nawet przy naprawdę intensywnej eksploatacji. W efekcie są o wiele odporniejsze na destrukcyjny wpływ włókien szklanych i mogą być skutecznie wykorzystywane do obróbki wzmacnianych nimi tworzyw sztucznych.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Pewną wadą narzędzi z nasypem diamentowym jest ich znaczna podatność na wysoką temperaturę. Problem ten rośnie dodatkowo podczas pracy z tworzywami sztucznymi, które charakteryzują się słabym przewodzeniem ciepła. Należy więc ściśle przestrzegać wskazanych przez producenta maksymalnych prędkości obrotów dla wykorzystywanych ściernic, a podczas obróbki zadbać o odpowiednie chłodziwo. Pozwoli ono spowolnić wzrost temperatury, a tym samym zmniejszyć zużycie narzędzia.

Należy również pamiętać, że obróbka tworzyw sztucznych z włóknami szklanymi jest bardzo niebezpieczna. Powstający podczas niej pył stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia. W czasie pracy powinno się więc stosować środki higieny osobistej, w tym przede wszystkim maseczkę, chroniącą układ oddechowy przed wdychaniem groźnych cząsteczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *