Jakie czynniki wpływają na chropowatość powierzchni?

Chropowatość powierzchni danego przedmiotu zależy nie tylko od charakterystyki materiału, z jakiego jest wykonany, ale także parametrów technologicznych narzędzia wykorzystanego do jego obróbki. O jakich czynnikach dokładnie mowa? Przyglądamy się temu w niniejszym wpisie.

Co to jest chropowatość powierzchni?

Chropowatość powierzchni, nazywana również w skrócie samą chropowatością, to cecha oznaczająca mechaniczne nierówności danego ciała stałego. Wspomniane niedoskonałości są zazwyczaj na tyle niewielkie, że nie można dostrzec ich gołym okiem, a jedynie wyczuć za pomocą dotyku lub specjalistycznych narzędzi pomiarowych. Duża chropowatość sprawia, że dana powierzchnia wydaje się szorstka, z kolei w przypadku małej – gładka.

Chropowatość to istotny wskaźnik, który pozwala określić, czy dany element spełnia ustalone wymagania i nadaje się np. do produkcji narzędzi. Parametr ma wpływ na odporność na zużycie, jakość oraz dokładność ruchu części w późniejszym procesie użytkowania.

Czynniki wpływające na chropowatość powierzchni

Na chropowatość powierzchni mają wpływ właściwości materiału obrabianego oraz parametry wykorzystywanych narzędzi – mowa tutaj o m.in. ogólnej jakości wykonania danych maszyn czy geometrii ostrza. Nie mniejsze znaczenie ma także zastosowany rodzaj obróbki.

W przypadku cięcia, na powierzchni obrabianego przedmiotu zawsze pojawią się niedoskonałości wynikające z kontaktu z ostrzem narzędzia tnącego. Wielkość tzw. mikrobłędów geometrycznych będzie uzależniona od prędkości posuwu oraz kąta natarcia, pod jakim jest prowadzony sprzęt – zadbanie o te parametry pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć deformację opracowywanego elementu. Aby zredukować powstawanie odkształceń powierzchni, a jednocześnie uchronić same narzędzie przed tworzeniem się zadziorów, warto stosować także odpowiednie smary.

W jaki sposób poprawić chropowatość powierzchni?

Chociaż uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni obrabianego elementu jest niemożliwe, istnieje kilka metod, które umożliwiają znaczną redukcję chropowatości:

  • zadbaj o właściwe warunki skrawania. W czasie wstępnej obróbki należy zwrócić szczególną uwagę na zmniejszenie szybkości posuwu narzędzi skrawających, korzystanie z wysokowydajnych smarów oraz poprawę sztywności całego układu procesowego – wszelkie luzy przełożą się na niepożądane drgania, co w efekcie zwiększy wartość Ra,
  • dobierz właściwe parametry geometryczne narzędzia. Odpowiednie zmniejszenie kąta ugięcia oraz zwiększenie promienia łuku krawędzi ostrza sprawia, że obróbka staje się łatwiejsza, a przy okazji dochodzi do redukcji chropowatości powierzchni.

Jesteśmy spółką joint-venture z kapitałem niemieckim z siedzibą w Kostrzynie Wielkopolskim. Na rynku polskim działamy od 1997 roku jako bezpośredni przedstawiciel dwóch niemieckich firm: Pferd i VSM

Zobacz także

 

menu blue
logo VSM