• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

W wielu branżach przemysłowych, na liniach produkcyjnych stosowane są różnego rodzaju urządzenia ścierne do obróbki i szlifu wyrobów zarówno z metalu, jak i tworzyw sztucznych czy też drewna. Ogólnie ściernice trzpieniowe, bo o nich mowa, można podzielić na wyroby o spoiwach ceramicznych oraz żywicznych. Do jakich prac zalecane będzie zastosowanie drugie ze wspomnianych rodzajów ściernic?

Do czego można używać ściernic trzpieniowych?

Spośród dostępnych na rynku narzędzi ściernych największym uznaniem i popularnością zastosowań cieszą się ściernice trzpieniowe. Dzięki szerokiemu wyborowi rozmiarów i kształtów pozwalają na precyzyjne i szybkie wykończenie każdej praktycznie obrabianej powierzchni, bez względu na gatunek stali, żeliwa, metalu nieżelaznego, z którego został wykonany materiał roboczy. Warto nadmienić, że ściernice mogą być używane nie tylko do obróbki metalu, ale także tworzyw sztucznych, drewna, a nawet gumy. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału zostało wykonane ziarno, tzw. ścierniwo. Do wyboru zwykle je mieszanina korundu i węglika krzemu, a także spoiwo ceramiczne lub wykonane z żywic syntetycznych.

Czym charakteryzują się ściernice trzpieniowe o spoiwach żywicznych?

Ściernice trzpieniowe o spoiwach żywicznych występują w formie płaskiej lub kształtowej, o zróżnicowanej strukturze. Wyróżnia się wykończenie porowate, poliuretanowe o własnościach elastycznych oraz sztywne do ściernic drobnoziarnistych z zastosowaniem do szlifowania precyzyjnego. Używa się ich do wygładzania i obróbki polerskiej powierzchni z metalu (np. stali zwykłych, stopowych, czy też brązu, mosiądzu, aluminium, cynku). Ich zaletą jest eliminacja zapylenia pomieszczeń, łatwość zaprofilowania pożądanego kształtu obrabianego materiału.