Na rynku dostępnych jest wiele szczotek technicznych wykorzystywanych do ręcznej lub maszynowej obróbki materiałów różnego typu. Wśród nich oddzielną grupę stanowią szczotki garnkowe z gwintem.
Narzędzia te stosowane są w trakcie rozmaitych procesów technologicznych. W dzisiejszym artykule przedstawimy charakterystykę tych akcesoriów. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Szczotki garnkowe z gwintem – co to za narzędzia?
Szczotki garnkowe z gwintem to rodzaj szczotek technicznych używanych do profesjonalnej obróbki powierzchni wykonanych z różnych materiałów. Narzędzia te najczęściej produkowane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej (INOX), choć istnieją również modele z tworzywa sztucznego. Akcesoria wyposażono w umieszczony centralnie otwór umożliwiający mocowanie na wałku lub osi. Cechą charakterystyczną szczotek tego typu jest obecność dodatkowego gwintu, który ułatwia montaż na szlifierkach kątowych.
Oferowane przez producentów szczotki garnkowe należą do grupy szczotek plecionych (z drutem gładkim). Dostępne są w różnych rozmiarach i grubościach drutu. Wybór w tym przypadku uzależniony jest od oczekiwanych rezultatów podczas ścierania. Grubsze druty lepiej sprawdzają się w trakcie agresywnej pracy ze zwiększoną intensywnością – zapewniają szybsze zdzieranie materiału. Cieńsze druty są precyzyjniejsze – gwarantują gładsze wykończenie oraz możliwość większej kontroli nad całym procesem. To doskonały wybór w przypadku konieczności pracy z delikatniejszymi powierzchniami.
Do czego wykorzystywane są szczotki garnkowe z gwintem?
Szczotki garnkowe z gwintem to wydajne narzędzia o różnorodnym zastosowaniu. Stosuje się je zarówno w czasie przygotowywania powierzchni do dalszej obróbki, jak i w końcowym procesie wykańczania płaszczyzny. Można używać ich na wszystkich najpopularniejszych materiałach – stali nierdzewnej, aluminium, metalach nieżelaznych.
Wśród najczęstszych zastosowań szczotek garnkowych warto wymienić:
- usuwanie starej farby, lakierów i innych powłok pozostałych na powierzchniach,
- likwidacja nalotów rdzy, zgorzelin i odprysków po spawaniu,
- czyszczenie spoin,
- polerowanie trudno dostępnych miejsc,
- wyrównywanie i odgratowywanie powierzchni w celu nadania jej nowego kształtu (niwelowanie ostrych krawędzi i zadziorów),
- przygotowywanie powierzchni do dalszych procesów obróbczych.
Zasady bezpiecznej pracy ze szczotkami garnkowymi
Ze względu na fakt, że szczotki garnkowe stanowią podgrupę szczotek technicznych, warunki bezpiecznej pracy z tym narzędziami nie różnią się specjalnie od ogólnych zaleceń dotyczących wszystkich akcesoriów tego typu. Najważniejszą zasadą jest tu przestrzeganie określonej przez producenta liczby obrotów w trakcie pracy szczotki. Przekroczenie dopuszczalnych norm może skutkować spadkiem wydajności skrawania, a w dalszym etapie, zniszczeniem produktu. Dlatego też zaleca się, aby szczotki były wykorzystywane w parze ze szlifierkami z regulowaną liczbą obrotów. W wielu przypadkach do osiągnięcia optymalnych rezultatów wystarczy praca na niższej niż zalecana liczbie obrotów.