• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Materiały ścierne to różnorodne produkty wykorzystywane do końcowej obróbki powierzchni w celu nadania jej oczekiwanego rozmiaru i kształtu.

Podstawą każdego materiału jest elastyczne podłoże, na które naniesione są połączone ze sobą ziarna ścierne. Na rynku istnieje kilka rodzajów materiałów ściernych, dobieranych do typu obrabianego surowca. Wśród nich znajdują się trójwymiarowe materiały ścierne. Czym charakteryzują się te produkty? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Czym są trójwymiarowe materiały ścierne?

Trójwymiarowy materiał ścierny to rodzaj włókniny ściernej stosowanej podczas obróbki wykończeniowej surowców różnego typu. W porównaniu z tradycyjnym materiałem dwuwymiarowym charakteryzuje się równomiernym rozłożeniem ziaren na całej swojej powierzchni – nie tylko na zewnątrz, ale także od wewnątrz. Taka budowa sprawia, że materiał ten jest znacznie wydajniejszy. Może być używany po obu stronach, bez utraty właściwości ściernych.

Wysoka zawartość ziaren ściernych wpływa pozytywnie na żywotność materiału. Jest ona znacznie większa niż w przypadku zwykłego papieru ściernego. Materiał ten wyróżnia też duża elastyczność i sprężystość. Dzięki temu w trakcie pracy znakomicie dopasowuje się do obrabianego surowca. Trójwymiarowa włóknina nie odkształca się i zawsze wraca do pierwotnego kształtu po zakończeniu szlifowania. Jest przy tym odporna na wilgoć, co przekłada się na możliwość stosowania zarówno na sucho, jak i mokro.

Zastosowanie trójwymiarowych materiałów ściernych

Trójwymiarowe materiały ścierne to produkty o szerokim zakresie zastosowania. Są niezastąpione w czasie obróbki stali nierdzewnej, aluminium, miedzi, chromu, tytanu, mosiądzu, a nawet tworzyw sztucznych. Możliwość bardzo dokładnego wykończenia obrabianej powierzchni sprawia, że włókniny szczególnie dobrze sprawdzają się podczas skrawania z użyciem narzędzi o niskiej prędkości i małej sile docisku. W wybranych sytuacjach można wykorzystać je również do polerowania lub nadania powierzchni matowej struktury tuż przed malowaniem. Ze względu na zwiększoną odporność na zużycie ziaren to produkty idealne do intensywnej obróbki powierzchni o trudnej, niejednolitej strukturze. Włókniny ścierne radzą sobie także z powierzchniami o nieregularnym kształcie.

Rodzaje trójwymiarowych materiałów ściernych

Dostępne na rynku trójwymiarowe materiały ścierne różnią się od siebie wieloma parametrami, wśród których duże znaczenie ma m.in. typ ziarna ściernego, gradacja (ziarnistość), kształt czy kolor. Najlepsze włókniny produkowane są z ziaren wykonanych z węglika krzemu, tlenku glinu, elektrokorundu czy cyrkonu. W zależności od wielkości ziarna włóknina ma różną gradację. Im większe ziarno, tym większa gradacja, a co za tym idzie, agresywniejsza obróbka.

Materiały oferowane są w formie umożliwiającej zarówno pracę ręczną, jak i z wykorzystaniem elektronarzędzi. Wśród najpopularniejszych rodzajów trójwymiarowych materiałów ściernych wyróżniamy gotowe arkusze do uniwersalnego zastosowania, pasy bezkońcowe, rolki, krążki oraz tarcze listkowe.