• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Aby efektywnie przeprowadzać określony proces, konieczne jest wykorzystywanie narzędzi dopasowanych do obrabianego materiału. Konieczne jest więc posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy o tym, czym charakteryzuje się wybrana struktura, jak należy się z nią obchodzić, a także o jakich zasadach bezpieczeństwa pamiętać. Dotyczy to także doboru trzpieni frezarskich. Czym różnią się trzpienie HM, od trzpieni HSS? I jak ich cechy wpływają na możliwe zastosowanie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Trzpienie frezarskie HM a HSS – porównanie

Trzpienie frezarskie HSS to produkty najwyższej jakości wykonane z wysoko stopowej stali szybkotnącej HSS. Z kolei trzpienie frezarskie HM są tworzone ze stopów twardych, co także gwarantuje ich wysoką jakość. Podstawową różnicą jest więc materiał, wykorzystany do wykonania. Praktyka pokazuje jednak, że to właśnie ten czynnik ma ogromne znaczenie i wpływa na możliwość wykorzystywania. Warto pamiętać, że oba rodzaje – zarówno trzpienie frezarskie HSS, jak i trzpienie frezarskie HM – dzielą się na podgrupy różniące się kształtem, rodzajem uzębienia i długością trzonka.

Trzpienie frezarskie HSS dzięki swojej geometrii uzębienia i wysokiej jakości świetnie nadają się do gratowania, fazowania, do czyszczenia odlewów, a także do obróbki aluminium. Mogą być wykorzystywane nawet przy nisko wydajnych maszynach o niskim zakresie liczby obrotów. Ich uniwersalne działanie wynika także z materiału użytego do ich produkcji – chodzi o stal szybkotnącą. Co warto wiedzieć o tym materiale? Stal HSS to stal wysokostopowa, stosowana głównie do wytwarzania narzędzi skrawających. W jej skład wchodzi często m.in. kobalt, który zwiększa twardość i umożliwia ulepszenie prędkości skrawania.

Z kolei trzpienie frezarskie HM wykonane są – jak już wspomnieliśmy – ze stopów twardych. To sprawia, że także wyróżniają się wysoką jakością i świetnie sprawdzają się m.in. do obróbki stali i odlewów staliwnych. Występują w wielu kształtach i rozmiarach, są odporne na zniszczenia, a przy tym można je użytkować w różnych warunkach.

Wykorzystywanie trzpieni frezarskich – o czym pamiętać?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj trzpieni frezarskich wybierzemy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które umożliwiają ich prawidłowe zastosowanie. O jakich zasadach mowa? 

Oto niektóre z nich: