• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Diament jest najtwardszym materiałem występującym w naturze. Doskonale nadaje się więc do szlifowania oraz cięcia innych, mniej wytrzymałych obiektów, a to sprawia, że bardzo często wykorzystuje się go do tworzenia różnorodnych narzędzi ściernych: między innymi pilników, tarcz ściernych oraz ściernic tarczowych i trzpieniowych.

Cechują się one nie tylko wysoką skutecznością, ale również niezwykłą trwałością, zapewniającą im zachowanie swoich właściwości przez bardzo długi czas. Aby jednak osiągnąć maksymalne korzyści z użycia narzędzi z nasypem diamentowym, trzeba korzystać z nich z odpowiednią rozwagą. W tym artykule podpowiadamy, na co należy uważać.

Nie można obrabiać nimi stali oraz żelaza

Narzędzia z nasypem diamentowym nadają się doskonale do obróbki licznych materiałów: między innymi tworzyw sztucznych, ceramiki, szkła, grafitu, węglika spiekanego oraz wielu różnych metali. Niestraszne są im również powłoki chroniące przed ścieraniem. Nie nadają się jednak do obróbki stali oraz żelaza. Dochodzi wtedy do reakcji chemicznej pomiędzy żelazem i tworzącym diament węglem, co prowadzi do bardzo szybkiego zużywania się narzędzi. W przypadku tych metali należy sięgnąć więc po inne rozwiązania.

Bardzo dobrą alternatywą może być zastosowanie CBN, czyli sześciennego azotu boru. Podobnie jak diament, zalicza się on do grupy ścierniw nadtwardych, niezwykle wytrzymałych i odpornych na stępienie. Narzędzia szlifujące z nasypem CBN ustępują twardością jedynie egzemplarzom diamentowym, ale w przeciwieństwie do nich nie mają najmniejszych problemów z obróbką żelaza oraz stali.

Należy przestrzegać zaleceń producenta

Aby uzyskać optymalne korzyści ze stosowania narzędzi diamentowych, należy używać ich poprawnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Przed rozpoczęciem pracy powinno się upewnić, że narzędzie i wykorzystywane urządzenie nie są uszkodzone lub zanieczyszczone.  Oczyścić należy także obrabianą powierzchnię. Podczas pracy nie stosować niepotrzebnego nacisku, gdyż może to prowadzić do przegrzania. Przede wszystkim należy jednak pilnować zalecanych prędkości obrotu oraz w miarę możliwości szlifować na mokro.

Dlaczego warto szlifować na mokro?

Narzędzia z nasypem diamentowym są bardzo wrażliwe na wpływ wysokiej temperatury, a ta rośnie w wyniku tarcia bardzo szybko. Aby nie dopuścić do przegrzania i w efekcie szybszego zużywania, a nawet uszkodzenia narzędzia, należy utrzymywać prędkość obrotu we wskazanych przez producenta granicach. Podawane są one zwykle oddzielnie dla szlifowania na sucho oraz na mokro, czyli z użyciem chłodziwa.

Zastosowanie chłodziwa pozwala znacznie spowolnić wzrost temperatury, dzięki czemu można pracować znacznie wydajniej, nie ryzykując przy tym uszkodzenia narzędzia. Przed rozpoczęciem pracy należy pokryć chłodziwem obrabianą powierzchnię. Jego funkcję może pełnić zwyczajna woda, ale bardzo często używa się w tym celu wydajniejszych produktów, między innymi olejów mineralnych oraz specjalnych emulsji. Nie tylko zmniejszają one temperaturę, ale są również bardzo wygodne w smarowaniu.