• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Chropowatość powierzchni danego przedmiotu zależy nie tylko od charakterystyki materiału, z jakiego jest wykonany, ale także parametrów technologicznych narzędzia wykorzystanego do jego obróbki.

O jakich czynnikach dokładnie mowa? Przyglądamy się temu w niniejszym wpisie.

Co to jest chropowatość powierzchni?

Chropowatość powierzchni, nazywana również w skrócie samą chropowatością, to cecha oznaczająca mechaniczne nierówności danego ciała stałego. Wspomniane niedoskonałości są zazwyczaj na tyle niewielkie, że nie można dostrzec ich gołym okiem, a jedynie wyczuć za pomocą dotyku lub specjalistycznych narzędzi pomiarowych. Duża chropowatość sprawia, że dana powierzchnia wydaje się szorstka, z kolei w przypadku małej – gładka.

Chropowatość to istotny wskaźnik, który pozwala określić, czy dany element spełnia ustalone wymagania i nadaje się np. do produkcji narzędzi. Parametr ma wpływ na odporność na zużycie, jakość oraz dokładność ruchu części w późniejszym procesie użytkowania.

Czynniki wpływające na chropowatość powierzchni

Na chropowatość powierzchni mają wpływ właściwości materiału obrabianego oraz parametry wykorzystywanych narzędzi – mowa tutaj o m.in. ogólnej jakości wykonania danych maszyn czy geometrii ostrza. Nie mniejsze znaczenie ma także zastosowany rodzaj obróbki.

W przypadku cięcia, na powierzchni obrabianego przedmiotu zawsze pojawią się niedoskonałości wynikające z kontaktu z ostrzem narzędzia tnącego. Wielkość tzw. mikrobłędów geometrycznych będzie uzależniona od prędkości posuwu oraz kąta natarcia, pod jakim jest prowadzony sprzęt – zadbanie o te parametry pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć deformację opracowywanego elementu. Aby zredukować powstawanie odkształceń powierzchni, a jednocześnie uchronić same narzędzie przed tworzeniem się zadziorów, warto stosować także odpowiednie smary.

W jaki sposób poprawić chropowatość powierzchni?

Chociaż uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni obrabianego elementu jest niemożliwe, istnieje kilka metod, które umożliwiają znaczną redukcję chropowatości: