Chropowatość powierzchni danego przedmiotu zależy nie tylko od charakterystyki materiału, z jakiego jest wykonany, ale także parametrów technologicznych narzędzia wykorzystanego do jego obróbki.
O jakich czynnikach dokładnie mowa? Przyglądamy się temu w niniejszym wpisie.
Co to jest chropowatość powierzchni?
Chropowatość powierzchni, nazywana również w skrócie samą chropowatością, to cecha oznaczająca mechaniczne nierówności danego ciała stałego. Wspomniane niedoskonałości są zazwyczaj na tyle niewielkie, że nie można dostrzec ich gołym okiem, a jedynie wyczuć za pomocą dotyku lub specjalistycznych narzędzi pomiarowych. Duża chropowatość sprawia, że dana powierzchnia wydaje się szorstka, z kolei w przypadku małej – gładka.
Chropowatość to istotny wskaźnik, który pozwala określić, czy dany element spełnia ustalone wymagania i nadaje się np. do produkcji narzędzi. Parametr ma wpływ na odporność na zużycie, jakość oraz dokładność ruchu części w późniejszym procesie użytkowania.
Czynniki wpływające na chropowatość powierzchni
Na chropowatość powierzchni mają wpływ właściwości materiału obrabianego oraz parametry wykorzystywanych narzędzi – mowa tutaj o m.in. ogólnej jakości wykonania danych maszyn czy geometrii ostrza. Nie mniejsze znaczenie ma także zastosowany rodzaj obróbki.
W przypadku cięcia, na powierzchni obrabianego przedmiotu zawsze pojawią się niedoskonałości wynikające z kontaktu z ostrzem narzędzia tnącego. Wielkość tzw. mikrobłędów geometrycznych będzie uzależniona od prędkości posuwu oraz kąta natarcia, pod jakim jest prowadzony sprzęt – zadbanie o te parametry pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć deformację opracowywanego elementu. Aby zredukować powstawanie odkształceń powierzchni, a jednocześnie uchronić same narzędzie przed tworzeniem się zadziorów, warto stosować także odpowiednie smary.
W jaki sposób poprawić chropowatość powierzchni?
Chociaż uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni obrabianego elementu jest niemożliwe, istnieje kilka metod, które umożliwiają znaczną redukcję chropowatości:
- zadbaj o właściwe warunki skrawania. W czasie wstępnej obróbki należy zwrócić szczególną uwagę na zmniejszenie szybkości posuwu narzędzi skrawających, korzystanie z wysokowydajnych smarów oraz poprawę sztywności całego układu procesowego – wszelkie luzy przełożą się na niepożądane drgania, co w efekcie zwiększy wartość Ra,
- dobierz właściwe parametry geometryczne narzędzia. Odpowiednie zmniejszenie kąta ugięcia oraz zwiększenie promienia łuku krawędzi ostrza sprawia, że obróbka staje się łatwiejsza, a przy okazji dochodzi do redukcji chropowatości powierzchni.