Szlifowanie jest ważnym procesem o szerokim zastosowaniu. Jednak aby przebiegało efektywnie i bezpieczne konieczne jest wykorzystanie profesjonalnych narzędzi. Jednym z nich są wysokiej jakości ściernice trzpieniowe. Czym się one charakteryzują? I jakie materiały można obrabiać przy ich pomocy?
Czym wyróżniają się ściernice trzpieniowe?
Ściernice trzpieniowe mają różne zastosowanie w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane. Ich dwa główne parametry, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie to twardość spoiwa i kształt narzędzia.
Czym jeszcze wyróżniają się ściernice trzpieniowe? Na uwagę zasługuje m.in. ich uniwersalność i poręczność. Dają bowiem możliwość szlifowania nawet małych elementów, takich jak krawędzie, otwory i zagłębienia.
Na ich zastosowanie wpływa:
- ziarno, które może być minerałem naturalnym (korund, kwarc, szmergiel, krzemień) lub otrzymywanym sztucznie (węglik krzemu, elektrokorund, sztuczny diament, węglik boru, azotek boru),
- spoiwo: ceramiczne, bakelitowe, gumowe, magnezytowe, silikatowe, szelakowe.
Jakie materiały można obrabiać przy pomocy ściernic trzpieniowych?
Dzięki szerokiej gamie dostępnych ściernic trzpieniowych elementy te nadają się do obróbki różnych materiałów. Najważniejsze z nich to m.in. różne gatunki stali, żeliwo oraz metale nieżelazne. Dostępne są także ściernice do obróbki drewna oraz tworzyw sztucznych, między innymi gumy.
Tak jak wspomnieliśmy duże znaczenie ma twardość:
- ściernice trzpieniowe twardości O nadają się do obróbki stali stopowej i niestopowej oraz żeliwa sferoidalnego,
- ściernice trzpieniowe o twardości R sprawdzają się do obróbki żeliwa szarego i sferoidalnego,
- ściernice trzpieniowe o twardości J można zastosować w przypadku trudnoskrawalnych materiałów (tytan, nikiel, kobalt).