• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Duża wytrzymałość, lekkość oraz łatwość obróbki sprawiają, że aluminium to jeden z najpopularniejszych metali używanych w różnorodnych gałęziach przemysłu. Aby jednak w pełni wykorzystać jego potencjał, niezbędne jest stosowanie odpowiednich narzędzi i technologii obróbki.

W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie narzędzia sprawdzają się podczas pracy z aluminium. Wyjaśniamy również, jakie metody pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości produktów. Zapraszamy do lektury.

Frezowanie aluminium

Frezowanie to bardzo popularna metoda obróbki aluminium. Pozwala na uzyskanie precyzyjnych elementów o złożonych kształtach i różnorodnych powierzchniach. W przypadku pracy z tym materiałem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim należy skupić się na odpowiednim doborze narzędzi. Frezy do aluminium muszą być wykonane z wysokowytrzymałego materiału, np. stali szybkotnącej (HSS). Charakteryzuje się ona dużą odpornością na ścieranie i wysoką temperaturę, co jest szczególnie ważne podczas pracy z aluminium. Istotny jest też kształt i ilość ostrzy – frezy do aluminium często mają trzy lub więcej ostrzy, co pozwala na płynną i równomierną obróbkę materiału.

Obróbka skrawaniem

Aluminium jest metalem o relatywnie niskiej twardości, co sprawia, że obróbka skrawaniem jest stosunkowo łatwa. Nie mniej jednak i tu niezwykle ważny jest prawidłowy dobór narzędzi – wierteł, gwintowników oraz tokarek.

Wiertła do aluminium powinny być wykonane z materiału o wysokiej wytrzymałości. Podobnie jak w przypadku frezów doskonale sprawdza się tu szybkotnąca stal HSS. Produkowane z niej narzędzia pozwalają na długotrwałe użytkowanie oraz uzyskiwanie precyzyjnych otworów. Gwintowniki do aluminium wymagają zastosowania specjalnych smarów oraz płynów chłodniczych, które zapobiegają przegrzewaniu się materiału oraz zacieraniu ostrzy. Tokarki z kolei muszą być wyposażone w wysokiej jakości oprawki uchwytów oraz noży.

Przy obróbce aluminium ważną rolę odgrywa system chłodzenia – należy zadbać o odpowiednią ilość płynu chłodniczego oraz jego równomierne rozprowadzenie po powierzchni narzędzi.

Cięcie laserowe i plazmowe

Technologie cięcia laserowego i plazmowego znakomicie nadają się do obróbki aluminium. Zastosowanie odpowiednich narzędzi tnących pozwala na uzyskanie dokładnego cięcia o bardzo wąskiej szerokości szczeliny oraz minimalnym odkształceniu materiału.

W przypadku cięcia laserowego niezwykle ważne jest zastosowanie specjalnych soczewek oraz odpowiedniego ustawienia parametrów urządzenia, takich jak moc lasera czy prędkość cięcia. Jeśli chodzi o cięcie plazmowe, to tu kluczowy jest dobór właściwego gazu – aluminium najlepiej ciąć mieszanką argonu i azotu. Warto zwrócić uwagę także na rodzaj elektrody oraz jej zużycie – do obróbki aluminium polecane są elektrody wykonane z węglików spiekanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *