• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Obróbka materiałów takich jak stopy metali, drewno czy tworzywa sztuczne często wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi ściernych.

Czym są ściernice trzpieniowe?

Ściernice trzpieniowe to rodzaj końcówek ściernych, które są używane w szlifierkach prosto i kątowych oraz w urządzeniach do obróbki ręcznej. Budowa ściernicy trzpieniowej składa się z podłoża (np. tkaniny, włókna czy pianki) pokrytego ziarnem ściernym, przytwierdzonego do trzpienia za pomocą spoiwa. Trwałość ściernic wynika głównie z materiału podłoża i ziarna. Dzięki swojej konstrukcji mogą być stosowane do obróbki materiałów o różnym stopniu twardości, a także przy różnych prędkościach i dociskach roboczych.

Wśród różnych kryteriów klasyfikujących ściernice trzpieniowe, twardość jest jednym z najważniejszych. Oznaczenie “J” na ściernicach informuje o tym, że mamy do czynienia z twardością tzw. miękką. Twardość ściernic ma ogromny wpływ na sposób obróbki materiałów oraz na żywotność narzędzia, dlatego jest istotne, aby wybrać właściwą wartość dla danego zastosowania.

Kiedy stosować ściernice trzpieniowe o twardości J?

Ściernice trzpieniowe o twardości J są tworzone przede wszystkim ze spoiwa ceramicznego i mieszaniny ziarna ściernego, w tym z białego korundu szlachetnego i niebieskiego ceramicznego korundu spiekanego.

Takie połączenie (kombinacja korundu o ostrych krawędziach oraz efektu samoostrzenia mikrokrystalicznego korundu spiekanego) sprawia, że ściernice te sprawdzają się na płaskich powierzchniach elementów na bazie tytanu, niklu i kobaltu, oraz do obróbki elementów ze stali utwardzanej oraz spawów natopowych.

Najważniejsze zalety takich elementów to m.in.: