• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Spośród licznych rodzajów narzędzi ściernych, które można znaleźć w naszej ofercie, ściernice trzpieniowe należą do najbardziej wszechstronnych, występując w ogromnej ilości zróżnicowanych kształtów oraz odmian.

Dzięki temu klienci mogą łatwo znaleźć egzemplarz idealnie dopasowany do ich potrzeb. Najpierw muszą jednak wiedzieć, w jaki sposób cechy narzędzia wpływają na jego zastosowanie i jakimi parametrami powinni kierować się podczas wyboru. W tym artykule rzucimy na tę sprawę nieco światła.

Materiał, z którego wykonane jest narzędzie

Sprzedawane przez nas ściernice trzpieniowe tworzone są z różnych typów korundu oraz węglika krzemu, połączone zaś spoiwem ceramicznym lub wykonanym z żywic syntetycznych. Zastosowane ziarno ma ogromny wpływ na rodzaje materiałów, które można obrabiać danym narzędziem. Niektóre z nich radzą sobie lepiej różnymi typami stali, inne zaś z żeliwem lub metalami kolorowymi. Istnieją również konkretne ściernice trzpieniowe przystosowane do obróbki stali nierdzewnej, a także specjalnie wykonane narzędzia, których zadaniem jest szlifowanie tworzyw sztucznych, gumy oraz drewna.

Na co wpływa twardość ściernicy?

Twardość ściernicy trzpieniowej ma wpływ nie tylko na materiał, który można szlifować z jej pomocą, ale również na elementy, które można poddawać obróbce. Podczas pracy nad krawędziami obiektów narzędzie poddawane jest dużym obciążeniom, dlatego musi być twarde i wytrzymałe, aby nie doszło do jego szybkiego zużycia. Obróbka powierzchni jest mniej wymagająca, dlatego można zdecydować się na egzemplarz stosunkowo miękki i przystosowany do usuwania dużych fragmentów materiału.

Kształt ściernicy trzpieniowej

Ściernice trzpieniowe występują w ogromnej ilości zróżnicowanych kształtów. Każdy z nich sprawdza się lepiej podczas obróbki innych elementów. Narzędzie o kształcie walcowym sprawdzi się doskonale podczas szlifowania kątów i krawędzi, a także różnych otworów. Z kolei ściernica o kształcie stożkowym znacznie lepiej nadaje się do obróbki płaskich powierzchni oraz zgrubień i zagłębień. Liczne oferowane przez nas kształty pozwolą każdemu klientowi znaleźć egzemplarz idealny dla danego zastosowania.

Jakie wymiary powinno mieć narzędzie?

Duże znaczenie ma także rozmiar danego narzędzia. Większa ściernica pozwala szybko i bardzo wydajnie szlifować rozległe powierzchnie. Mniejsze narzędzie pozwala za to na większą precyzję, a także możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc, jak drobne otwory lub zagłębienia o niewielkiej powierzchni. Praca z użyciem drobnego narzędzia trwa jednak nieco dłużej. Warto więc dobrać je z myślą o konkretnej czynności.

Wielkość ziaren materiału ściernego

Wielkość ziaren materiału ściernego, czyli tak zwana granulacja, ma wpływ z jednej strony na jego wydajność, a z drugiej na dokładność obróbki. Duże ziarna usuwają materiał znacznie szybciej, zapewniając niezwykle efektywną obróbkę, ale mniejsze pozwalają osiągnąć lepiej wyrównaną, idealnie gładką powierzchnię. Ponownie należy więc zastanowić się, czy istotniejsza jest w danym przypadku precyzja, czy wydajność.