• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Ściernice trzpieniowe to niezwykle przydatne narzędzia do szlifowania różnych obiektów, przede wszystkim metalowych, ale również drewnianych lub wykonanych z tworzyw sztucznych.

Zgodnie z nazwą umieszczone są na trzpieniach. Cechują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami oraz zróżnicowanymi kształtami, w które formowany jest materiał ścierny. Funkcję tego ostatniego pełni zazwyczaj korund lub węglik krzemu. Kształt ma bezpośredni wpływ na zastosowanie danego narzędzia: sprawia, że znacznie lepiej pasuje ono do konkretnych detali lub powierzchni. W tym artykule przyjrzymy się czynnościom, w ramach których korzysta się ze ściernic trzpieniowych.

Wygładzanie i oczyszczanie powierzchni

Jednym z podstawowych zastosowań ściernic trzpieniowych jest szlifowanie i odgratowywanie powierzchni. Poprawne przeprowadzenie tego zabiegu pozwala na nadanie im równej, idealnie gładkiej struktury. Doskonale nadają się do tego narzędzia o kształtach stożkowych, kulistych i kulisto-walcowych. Podczas obróbki powierzchniowej ściernice nie są zbyt mocno obciążane, można więc bezpiecznie zastosować narzędzia o stosunkowo miękkim spoiwie, przystosowane do usuwania dużych ilości materiału.

Obróbka krawędzi oraz konturów

Ściernice trzpieniowe bardzo często wykorzystuje się również do wyrównywania oraz odgratowywania krawędzi różnych obiektów, nadawania im nieco bardziej zaokrąglonego lub delikatnie ściętego kształtu, a także do precyzyjnej obróbki ich konturów. Do tego zadania warto wykorzystać ściernice walcowe oraz kuliste. Spoiwo narzędzi do obróbki krawędziowej powinno być twardsze, bardziej wytrzymałe, o dłuższej żywotności. Jest to spowodowane znacznie większymi obciążeniami niż przy szlifowaniu powierzchni.

Obróbka otworów i zagłębień

Obrabiane obiekty cechują się często nieregularnym kształtem. Niejednokrotnie pojawiają się w nich zagłębienia oraz otwory. Je również można oczyścić, odgratować i wygładzić. Doskonale nadają się do tego ściernice trzpieniowe o kształcie ostrołukowym, walcowym lub stożkowym. Mniejsze rozmiary pozwalają dostać się do nawet najtrudniej dostępnych zakamarków i szlifować zagłębienia o niewielkiej powierzchni.

Przygotowanie do spawania i szlifowanie spoin

Powierzchnię elementów metalowych, które zamierza się poddać spawaniu, trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Istotną rolę odgrywa wtedy szlifowanie. Po wykonanym łączeniu na obiekcie pozostanie zaś mało estetyczna spoina, charakterystyczne zgrubienie materiału, które może przeszkadzać w codziennym korzystaniu z przedmiotu. Wszelkie nierówności można usunąć przy pomocy ściernicy trzpieniowej. Najlepiej sprawdzą się wtedy narzędzia o kształcie kulisto-walcowym lub stożkowym.

Precyzyjna obróbka drobnych elementów

Ze względu na niewielkie rozmiary oraz niezwykłą dokładność, ściernice trzpieniowe doskonale nadają się do wymagającej wyjątkowej precyzji obróbki maleńkich, skomplikowanych obiektów. Wykorzystuje się je więc podczas produkcji oraz modyfikacji narzędzi, nie tylko warsztatowych, ale również dentystycznych i medycznych. W tym celu należy użyć najmniejszych i najtwardszych egzemplarzy.