• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Wszystkie rodzaje narzędzi szlifujących mogą być potencjalnie niebezpieczne dla swoich użytkowników – bez względu na to, czy mowa o sprzęcie stacjonarnym czy przenośnym.

Właśnie dlatego w czasie korzystania z takich maszyn należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co jednak może stać się w czasie pracy z narzędziami szlifującymi? W niniejszym wpisie przedstawiamy podstawowe zagrożenia oraz kilka porad, jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Pęknięcie tarczy szlifierskiej

Tarcze w zwykłych szlifierkach kątowych mogą kręcić się z prędkością nawet 11 000 obrotów na minutę, co daje w przeliczeniu niemal 300 km/h. W przypadku uszkodzenia, np. powstania drobnego odprysku lub całkowitego złamania akcesorium, odłamek tarczy zamienia się w pocisk, który z łatwością może doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia ciała, a nawet śmierci osoby obsługującej dane urządzenie szlifierskie.

Ryzyko pęknięcia tarczy szlifierskiej dotyczy zarówno nowych produktów, jak i tych, które są już częściowo wyeksploatowane. Właśnie z tego powodu operatorzy muszą stale stosować środki ochrony osobistej. Równie istotne jest zapewnienie odpowiedniej osłony oraz przestrzeganie wytycznych producenta materiałów szlifierskich, dotyczących m.in. maksymalnej prędkości, z jaką mogą obracać się elementy robocze.

Powstawanie iskier

Narzędzia ścierne, takie jak tarcze szlifierskie, ściernice czy pasy ścierne, mogą wytwarzać iskry przy kontakcie z powierzchnią metalowych obiektów. Rozżarzone odpryski są w stanie doprowadzić nie tylko do drobnych poparzeń skóry, ale także pożarów, a nawet wybuchów – zwłaszcza, jeżeli praca jest przeprowadzana w miejscu, gdzie występują łatwopalne materiały.

Aby zabezpieczyć się przed niszczycielskim potencjałem iskier, należy przede wszystkim utrzymać daną przestrzeń w czystości oraz zadbać o jej właściwą wentylację. Nie można także zapomnieć o należytym zabezpieczeniu samych użytkowników narzędzi szlifierskich – podstawa to rękawice i okulary ochronne.

Powstawanie pyłu

W czasie obróbki wielu materiałów, m.in. drewna czy betonu, powstają znaczne ilości tzw. pyłu szlifierskiego. Wdychanie zanieczyszczeń pylistych, które są zawieszone w powietrzu, ma negatywny wpływ na stan górnych dróg oddechowych oraz płuc. Długotrwała ekspozycja na pył może doprowadzić do bardzo poważnych następstw zdrowotnych, takich jak m.in. pylica, zapalenie płuc, a nawet nowotwór.

Powstawanie pyłu jest oczywiście nieuniknione, jednak można podjąć różne kroki, aby ograniczyć jego oddziaływanie na operatora. Najważniejsze jest zapewnienie dobrej wentylacji – zwłaszcza w zamkniętych warsztatach oraz halach produkcyjnych. Co więcej, użytkownik narzędzi szlifujących powinien być także wyposażony w odpowiedni sprzęt ochrony dróg oddechowych w postaci półmasek lub masek pełnotwarzowych.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy pracy z narzędziami szlifującymi

Całkowite wyeliminowanie zagrożeń związanych ze szlifowaniem jest praktycznie niemożliwe, lecz przestrzeganie kilku prostych zasad pozwala w znacznym stopniu zminimalizować potencjalne ryzyko: