• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Szczotki techniczne to niezwykle wydajne narzędzia wykorzystywane do profesjonalnej obróbki rozmaitych powierzchni. Produkty te stosuje się do usuwania wiórów, rdzy, farby i innych pozostałości po procesach technologicznych.

Są idealne podczas wykańczania płaszczyzn czy wygładzania ostrych krawędzi. Dzięki starannie wyselekcjonowanym materiałom użytym w procesie produkcji cechuje je długa żywotność. Gwarantują przy tym wysoką precyzję ruchu obrotowego. Jak wygląda podział szczotek ze względu na rodzaj drutu i ziarna? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Jakie rodzaje drutów używane są w produkcji szczotek technicznych?

Dostępne na rynku szczotki techniczne można podzielić, uwzględniając rodzaj drutu użytego w trakcie produkcji narzędzi. Parametr ten należy dobierać do typu obrabianego materiału oraz oczekiwanego rezultatu po zakończeniu szczotkowania. Warto bowiem wiedzieć, że inne szczotki sprawdzają się w czasie odgratowywania powierzchni, a inne podczas ich czyszczenia oraz nadawania końcowej struktury. W zależności od konkretnego modelu wyróżniamy szczotki z drutem mosiężnym, stalowym oraz ze stali nierdzewnej INOX. Drut mosiężny zapewnia równomierną obróbkę i beziskrową pracę. W porównaniu ze stalowym charakteryzuje się większą miękkością.

W pracach wymagających dużej elastyczności lepiej sprawdzają się szczotki z drutem falowanym, tzw. nieplecione. Modele te zapewniają delikatną obróbkę i brak agresywnego zdzierania materiału. Dzięki większej sprężystości pozwalają na dotarcie do miejsc o nieregularnym kształcie i utrudnionym dostępie. To idealny wybór przy precyzyjnym wykańczaniu powierzchni, np. obróbce konturów. W przypadku konieczności pracy ze zwiększoną intensywnością korzystniejszym wyborem są szczotki z drutem gładkim (plecione). Modele te nadają się m.in. do obróbki spawów, niwelowania ostrych krawędzi i usuwania pozostałości materiału po wcześniejszej obróbce. Dzięki sztywnym splotom gwarantują agresywny efekt pracy szczotki. Najlepiej używać ich we współpracy ze szlifierką kątową z regulowaną liczbą obrotów.

Typy ziaren stosowanych w szczotkach technicznych

Wśród oferowanych przez producentów narzędzi technicznych szczotek znajdują się również modele z ziarnami ściernymi, czyli minerałami o odpowiednich zdolnościach skrawnych. Ziarna doskonale przylegają do drutu, dzięki czemu szczotka pracuje z wykorzystaniem całej jego powierzchni. Zwiększa to możliwości obróbki oraz wpływa pozytywnie na żywotność produktu. Ze względu na rodzaj użytego minerału wyróżniamy szczotki z ziarnem korundowym, ceramicznym, diamentowym, nylonowym oraz z węglika krzemu.

W zastosowaniach wymagających agresywnej obróbki wykorzystywane są przede wszystkim szczotki z drutem prostokątnym oraz ziarnem ceramicznym lub diamentowym. Druty okrągłe z ziarnem korundowym i z węglika krzemu używane są w trakcie uniwersalnych prac obróbczych oraz odgratowywania, polerowania i wygładzania powierzchni materiałów charakteryzujących się dużą miękkością. Druty z ziarnem nylonowym to dobry wybór w czasie obróbki delikatnych surowców, które łatwo ulegają uszkodzeniu.