• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Prace szlifierskie wymagają przede wszystkim wykorzystania specjalistycznych narzędzi. Najczęściej są to różnego rodzaju wykroje i krążki, bloczki, taśmy ścierne, ściernice sprasowane i wachlarzowe, pilniki z włókien ceramicznych czy tarcze fibrowe.

Oprócz tego warto pamiętać, że roboty powinien wykonywać doświadczony specjalista. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że trzeba wówczas zachować określone zasady bezpieczeństwa. Jak to wygląda w praktyce?

Podstawowe zasady bezpiecznego szlifowania

Możemy wymienić kilka podstawowych zasad, które powinny być stosowane nie tylko podczas korzystania z narzędzi szlifujących, ale również innych sprzętów. Najważniejsze jest, aby używając taśm ściernych czy opasek ściernych korzystać wyłącznie ze sprawnych technicznie i kompletnych elementów. Ponadto narzędzia powinny być też czyste. Niemniej istotną kwestią jest przestrzeganie zaleceń producenta. Elementy ścierne powinny współpracować wyłącznie z tworzywami, do których są przeznaczone.

Ponadto każdorazowo podczas przerwy w pracach konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie narzędzi, czyli układanie w taki sposób, aby przypadkowe uruchomienie nie było możliwe. Trzeba też zadbać o to, aby sprzęty szlifierskie były stosowane wyłącznie w warunkach, w których można z nich bezpiecznie korzystać. Chodzi tutaj na przykład o określone warunki atmosferyczne czy  optymalną wilgotność. Zmieniając tarcze czy inne elementy wyposażenia, trzeba uprzednio odłączyć urządzenie od prądu.

O czym jeszcze pamiętać, stosując narzędzia szlifierskie?

O zasadach bezpieczeństwa podczas szlifowania można by długo mówić. Biorąc pod uwagę szybkość pracy niektórych elementów, można się domyślić, jak dotkliwe mogą być skutki wypadku przy pracy. Z tego powodu w miarę możliwości należy zmniejszać ich ryzyko podczas stosowania trójwymiarowych materiałów ściernych czy innych narzędzi. Przed rozpoczęciem działań należy sprawdzić konfigurację układów pneumatycznych. Na koniec warto również wspomnieć o doborze odpowiednich środków ściernych, czyli o prędkości i rozmiarze. Aby mieć pewność bezpiecznego korzystania ze sprzętów, trzeba je też odpowiednio przechowywać.