• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Jednymi z najpowszechniej wykorzystywanych narzędzi ściernych są szczotki techniczne, służące między innymi do oczyszczania oraz polerowania różnorodnych powierzchni.

Dzielą się one na wiele rodzajów – wyszczególniamy między innymi szczotki walcowe, taśmowe, stożkowe, a także szczotki talerzowe, którym przyjrzymy się w niniejszym artykule. Znakiem rozpoznawczym tego typu narzędzi jest ich wyjątkowa budowa. Ich korpusy mają kształt płaskich talerzy, zazwyczaj okrągłych, a włosie jest skierowane do nich prostopadle, na całej powierzchni, w specjalnych segmentach lub w dowolnie ułożonych rzędach. Najczęściej korzysta się z nich przy użyciu różnego rodzaju maszyn stacjonarnych.

Szczotki talerzowe mogą być wykonywane z rozmaitych materiałów, w zależności od ich zastosowania. Jeśli narzędzie przeznaczone jest do mycia lub czyszczenia powierzchni, jego włosie będzie zapewne wykonane z miękkich syntetycznych tkanin. Nasza firma dostarcza przede wszystkim twardsze szczotki techniczne do szlifowania, polerowania oraz oczyszczania powierzchni. W ich przypadku włosie ma postać drutu z ziarnem ściernym, przede wszystkim ceramicznym lub z węglika krzemu. Dzięki temu cechuje się dobrymi właściwościami ścierającymi i doskonale nadaje do obróbki metalu.

Do czego wykorzystuje się szczotki talerzowe?

Szczotki talerzowe mają wiele zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się je do czyszczenia rozmaitych powierzchni, usuwania z nich z różnego rodzaju zabrudzeń oraz pozostałości farby. Bardzo często używa się ich do dokładnego oczyszczania metalowych części i elementów przed zamontowaniem ich w maszynie. Dzięki temu ma się pewność, że nie wprowadzą do niej żadnych zanieczyszczeń. Miękkie egzemplarze mogą zostać wykorzystane także do rozprowadzania po obrabianym obiekcie różnych preparatów. Twardsze, takie jak dostarczane przez nas szczotki z ziarnem ściernym, nadają się za to do bardziej agresywnych zastosowań – doskonale sprawdzają się między innymi podczas odgratowywania powierzchni oraz ich dokładnego szlifowania i polerowania.