• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Materiały ścierne wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu. Ich głównym zadaniem jest przygotowywanie powierzchni elementu do dalszych działań. Jednym z materiałów ściernych o szerokim zastosowaniu są taśmy ścierne, czyli tzw. pasy bezkońcowe. Czym one są? I jakie mają zastosowanie? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Pasy bezkońcowe – czym się charakteryzują?

Pasy bezkońcowe to wysokiej jakości materiały ścierne, które są wygodne w użytkowaniu i zapewniają doskonałe efekty. Są również odporne na zerwanie, rozciągliwe, występują w różnych długościach i mogą współpracować z wieloma rodzajami maszyn.

Nazwa “pas bezkońcowy” nawiązuje do budowy elementu – jest to materiał ścierny połączony w zapętloną całość. W połączeniu z siłą ruchu obrotowego umożliwia on wygodne szlifowanie i polerowanie.

Przy zastosowaniu na powierzchniach płaskich używa się nośników X lub Y. Z kolei maszyny obrabiające profilowane elementy wymagają użycia drobnych, lekkich nośników na materiale J, F lub E.

Gdzie wykorzystuje się taśmy ścierne?

Taśmy ścierne w formie pasów bezkońcowych są uzupełnieniem narzędzi, takich jak szlifierka, pilniki elektryczne, a nawet urządzenia do cyklinowania. Mówiąc krótko sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest przeprowadzenie szlifowania, oczyszczania i polerowania obrabianej powierzchni.

Bezkońcowe pasy ścierne mogą być wykorzystywane przy różnych materiałach. Najczęściej jednak stosuje się je w przypadku metalu, drewna, tworzyw sztucznych i wyrobów ceramicznych. Co ważne, prace można przeprowadzać w różnych warunkach.

Należy jednak pamiętać, że taśmy ścierne występują w wielu wariantach, odmiennych pod względem parametrów. Konieczne jest więc dokładne ustalenie aktualnych potrzeb i dopasowanie przyborów do sytuacji.