• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

W warsztatach przemyśle związanym z obróbką metalu podstawowym narzędziem trącym są pilniki frezowane. Zobaczmy, z jakich materiałów się je wykonuje, czym kierować się podczas ich zakupu.

Do czego używane są pilniki warsztatowe?

W przypadku obróbki końcowej wyrobów z metalu nie wszystkie prace wykonuje się automatycznie z wykorzystaniem nowoczesnych technik laserowych. Nadal spora ich część przeprowadzana jest z wykorzystaniem do fazowania, ostrzenia pilników warsztatowych. Niezwykle istotne jest, aby wybierać te produkty trące, które cechują się długą żywotnością oraz wysokimi właściwościami zdzierającymi i niezwykle wszechstronnym zastosowaniem. Mowa tu o możliwości używania ich do obróbki różnych typów metali, między innymi stali i staliwa, aluminium, brązu, miedzi, mosiądzu oraz cynku. Biorąc pod uwagę dostępne rodzaje pilników do metalu, możemy wyróżnić pilniki kluczykowe, karoseryjne, warsztatowe, do styków, ostrzenia oraz pilniki ze stali i pokryte nalotem diamentowym, a także frezowane.

Do czego stosowane są pilniki frezowane?

Dobrej jakości pilniki frezowane służą do obróbki: dużych powierzchni stalowych (blachy), metali kolorowych, miękkich. Dzięki ich unikalnej budowie z powodzeniem sprawdzą się przy pracach z materiałami  trudnoobrabialnymi, a także tworzywami sztucznymi i drewnem. Biorąc pod uwagę ich wygląd, na pierwszy rzut oka widać, że posiadają one uzębienie jednorzędowe proste ułożone pod kątem lub też łukowe. Dzięki temu, że mają one ostre krawędzie, obróbka zgubna nimi przebiega wydajnie. W zakładach produkcyjnych i przemyśle samochodowym stosowane są pilniki frezowane do hamulców kwadratowe, jednostronnie nacięte, ale także płaskie bądź półokrągłe o różnej długości roboczej ostrza roboczego.