• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Pilniki to niezwykle wszechstronna kategoria narzędzi, mieszcząca w sobie egzemplarze o różnych wymiarach i parametrach, przystosowane do szlifowania wielu materiałów i znajdujące zastosowanie w rozmaitych sytuacjach.

Szczególnie istotny zbiór stanowią pilniki precyzyjne, służące do niezwykle dokładnej obróbki drobnych elementów, w tym metalowych narzędzi. Pewne podobieństwo do nich wykazywać mogą egzemplarze przeznaczone do ostrzenia różnych przyrządów, na przykład pił, skupione na bardzo konkretnym typie obróbki. Czym różnią się te dwa rodzaje pilników?

Czym charakteryzują się pilniki do ostrzenia?

Pilniki do ostrzenia dzielą się na kilka rodzajów. Podstawą są narzędzia o trójkątnym kształcie, występujące w różnych rozmiarach, również w formie bardzo wąskich egzemplarzy. Oprócz nich istnieją też płaskie pilniki do ostrzenia noży, a także narzędzia prostokątne, również w kształcie rombu. Pilniki do ostrzenia mają zwykle pojedyncze, gęste nacięcie, cechujące się bardzo dobrymi właściwościami zdzierającymi. Warto wspomnieć również o wyjątkowych pilnikach do ostrzenia pił łańcuchowych, wyróżniających się okrągłym kształtem oraz specjalnym spiralnym nacięciem.

Czym wyróżniają się pilniki precyzyjne?

Pilniki precyzyjne pod wieloma względami przypominają pilniki warsztatowe, są od nich jednak znacznie dokładniejsze i nieco mniejsze, co czyni je bardziej poręcznymi. Występują w licznych kształtach, dzięki czemu można łatwo dostosować je do swoich potrzeb. Posiadają nacięcie krzyżowe. Służą do bardzo dokładnej obróbki małych, trudno dostępnych miejsc. W ich przypadku priorytetem nie jest wydajność i szybkie usuwanie dużej ilości materiału, ale precyzja, pozwalająca wygładzić każdą, najdrobniejszą powierzchnię.

Podczas gdy narzędzia do ostrzenia służą jedynie do obróbki stali oraz staliw, wśród precyzyjnych znaleźć można narzędzia nadające się do szlifowania metali nieżelaznych, materiałów żaroodpornych oraz niektórych tworzyw sztucznych. Mają więc znacznie szersze zastosowanie, pozwalając na bardzo różnorodną obróbkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *