• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

W każdym warsztacie – czy to przydomowym, czy firmowym – znajduje się duża ilość narzędzi, które wymagają dbałości. Chodzi zarówno o czyszczenie po użyciu, jak i o odpowiednie przechowywanie. Jak sprawa ta wygląda w przypadku pilników? Co zrobić, żeby zachować ich wysoką jakość? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Pilniki warsztatowe – czym się charakteryzują?

Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo przechowywać pilniki warsztatowe, warto najpierw wspomnieć o tym, czym się one charakteryzują. Narzędzia te są wykorzystywane do obróbki różnych metali i służą do działań, takich jak szlifowanie czy też odgratowywanie. Jest to możliwe dzięki solidnej konstrukcji, która bazuje przede wszystkim na stali narzędziowej stopowej lub węglowej. Z drugiej jednak strony użycie takich materiałów oznacza konieczność zabezpieczenia pilników przed poważnym zagrożeniem, jakim jest korozja. Jak można to robić?

Jak prawidłowo przechowywać pilniki warsztatowe?

Pierwszym ważnym czynnikiem jest poddawanie pilników warsztatowych systematycznemu oczyszczaniu. Zadanie to należy przeprowadzać na koniec każdego dnia, tak by usunąć zalegająca na powierzchni narzędzi zanieczyszczenia – przede wszystkim żywice, kleje, a także kurz. Dodatkowo w procesie czyszczenia warto zastosować specjalistyczne produkty, które oczyszczają, a jednocześnie zabezpieczają przed korozją. Na koniec każdy pilnik można pokryć niewielką ilością smaru.

Jak jeszcze warto zadbać o prawidłowe przechowywanie? Oto kilka wskazówek: