• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

Poręczne, wygodne w użyciu narzędzia ścierne wykorzystuje się w bardzo wielu sytuacjach, zarówno w profesjonalnych zakładach, jak i podczas niewielkich prac wykonywanych w przydomowych warsztatach.

Pilniki należą do najbardziej uniwersalnych produktów tego typu, a w tym artykule przyjrzymy się jednemu z ich rodzajów, pilnikom warsztatowym, przeznaczonym do wszelkiego rodzaju obróbki metali. Znajdują one zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu, zarówno podczas wygładzania i wyrównywania powierzchni, jak i podczas jej oczyszczania, a także piłowania przełomów. Przydają się między innymi firmom produkcyjnym, serwisom naprawczym oraz drobnym majsterkowiczom.

Rodzaje pilników warsztatowych

Pilniki warsztatowe rozróżnia się przede wszystkim ze względu na ich kształt, mający bezpośredni wpływ na zastosowanie. Do wyboru są:

Pilniki płaskie mają najbardziej uniwersalne zastosowanie: przydają się przy oczyszczaniu i wygładzaniu właściwie dowolnych powierzchni. Pilniki płasko-zbieżne sprawdzają się bardzo dobrze podczas pracy z obiektami o profilu prostokątnym, a trójkątne i czworokątne podczas obróbki przełomów. Pilniki okrągłe i półokrągłe służą do szlifowania zaokrąglonych obiektów. Z kolei cienkie pilniki nożowe o płaskich bokach przydają się podczas obróbki ostrych kształtów oraz trudno dostępnych miejsc, na przykład wąskich rowków.

Gradacja pilników warsztatowych

Charakterystyczną cechą pilników są regularne, skośne nacięcia na ich powierzchniach, nadające im właściwości ściernych. Im nacięć jest więcej, tym wyższa jest gradacja danego narzędzia. Wysoka gradacja oznacza niezwykle precyzyjną, ale mniej wydajną obróbkę, polegającą na delikatnym szlifowaniu. Gdy jest ona niska, narzędzie ściera materiał szybciej i  z większą mocą, co skutkuje jednak mniejszą dokładnością. Każdy ze sprzedawanych przez nas pilników występuje w trzech różnych poziomach gradacji. Pierwszy z nich służy do wydajnego zdzierania oraz obróbki zgrubnej, drugi do najbardziej uniwersalnych zastosowań, zaś ostatni do precyzyjnych prac wykańczających. Dzięki temu klienci mogą łatwo znaleźć narzędzia dopasowane idealnie do konkretnych potrzeb.

Nacięcia na różnych rodzajach pilników

Ilość ścianek, na których umieszczone są nacięcia, zależy od rodzaju pilnika. W przypadku egzemplarzy płaskich występują one na trzech ściankach, podczas gdy jedna pozostaje gładka. Pilniki płasko-zbieżne oraz pilniki czworokątne mają nacięcia ze wszystkich czterech stron, trójkątne ze wszystkich trzech, półokrągłe z dwóch. Pilniki okrągłe posiadają specjalne, spiralne nacięcie o doskonałych właściwościach ściernych. Z kolei w przypadku wyjątkowo cienkich egzemplarzy nożowych, których boki są niemal całkowicie płaskie, nacięcia można znaleźć się na dwóch przeciwległych ściankach.