• ul. Polna 1A Kostrzyn Wlkp
  • +48 61 8970 480
  • biuro@pferdvsm.pl

W trakcie pracy z urządzeniami skrawającymi niezbędne jest zachowanie określonych zasad prawidłowego użytkowania konkretnych narzędzi. Jest to niezwykle istotne z perspektywy komfortu oraz bezpieczeństwa pracowników.

W dzisiejszym artykule przedstawimy zalecenia dotyczące właściwego korzystania z trzpieni frezarskich. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Czym są trzpienie frezarskie?

Trzpienie frezarskie to jedne z najpopularniejszych narzędzi skrawających. Wykorzystuje się je podczas zaawansowanej obróbki materiałów różnego typu. Występują w różnych kształtach i z rozmaitymi typami uzębienia, dobieranymi do konkretnego zastosowania. Ze względu na dużą uniwersalność metalowych trzpieni można używać zarówno ze szlifierkami prostymi, jak i zaawansowanymi robotami i maszynami stacjonarnymi.

Do największych zalet trzpieni frezarskich należy ponadprzeciętna wydajność. Narzędzia te nie zużywają się i nie odkształcają, nawet w czasie intensywnej i długotrwałej pracy. Gwarantują zdecydowanie większą wytrzymałość i dłuższą żywotność niż tradycyjne ściernice. Dzięki temu wykorzystane są przy najtrudniejszych pracach związanych z obróbką materiałów twardych takich jak stal nierdzewna, żeliwo, tytan czy brąz. Często stosowane są także podczas frezowania i obróbki krawędzi tworzyw sztucznych oraz metali nieżelaznych.

Zasady właściwego korzystania z trzpieni frezarskich

Aby praca z użyciem trzpieni frezarskich była bezpieczna i dawała oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać podstawowych zasad związanych z prawidłowym wykorzystywaniem tych akcesoriów. Niezwykle istotny jest odpowiedni dobór typu narzędzia do rodzaju pracy. Ewentualne błędy w doborze mogą doprowadzić do zniszczenia zarówno trzpienia, jak i obrabianego elementu. Znaczenie ma tu nie tylko kształt, ale także wielkość i gęstość uzębienia, czyli tak zwana gradacja. W trakcie precyzyjnego frezowania materiału o niewielkiej powierzchni lepiej sprawdzają się modele z drobniejszymi, ciasno rozmieszczonymi zębami. W czasie obróbki dużego przedmiotu o znacznej masie fachowcy sięgają po trzpienie z większym i rzadszym uzębieniem.

Podczas obsługi urządzeń skrawających wykorzystujących trzpienie frezarskie, takich jak szlifierka czy frezarka, trzeba przestrzegać ogólnych zaleceń bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdorazowo przed rozpoczęciem pracy należy skontrolować urządzenie oraz używane akcesoria pod kątem sprawności technicznej. Poza stanem technicznym ważna jest też czystość narzędzi. Pracując z użyciem frezarki lub innego urządzenia skrawającego należy używać wyłącznie narzędzi skrawających i przyrządów dostosowanych do określonego procesu obróbki. Zasady dotyczące prawidłowej obsługi i konserwacji urządzenia znajdują się w dołączonej przez producenta dokumentacji techniczno-ruchowej. Przed rozpoczęciem pracy warto więc zapoznać się z instrukcją. Nie można zapominać o noszeniu odzieży roboczej oraz akcesoriów chroniących wrażliwe części ciała.